سادات :

 پاداشی همیشگی رسول اکرم (ص) می فرماید : اگرمردم میدانستندکه(در اثر نخواندن نماز شب) چه ثواب بزرگ و پاداش همیشگی را از دست داده اند، گریه هایشان بر از دست دادنش طولانی میشد.


خشنودی در قیامت: امام صادق(ع)فرمودند:درقیامت همه چشم ها گریان است مگر سه چشم:

۱.چشمی که از (دیدن و نظر به) آنچه خداحرام کرده بر هم نهاده شده

۲.چشمی که در راه طاعت خدا بیداری کشیده

۳.چشمی که در دل شب از ترس خدا گریسته است.


آثارهفت گانه:

امام صادق (ع) می فرماید: نماز شب آثار هفتگانه دارد که عبارتند از:

1-چهره را نیکو کند..

2 – اخلاق را زیبا کند..

3 – انسان را خوشبو نماید..

4 – روزی را مقدرمی سازد..

5 – باعث اداء قرض می شود..

6 – غم و غصه را از بین می برد..

7 – چشم را روشنی می بخشد..


زیبایی سیما: از امام سجاد سوال شد. برای چه کسانی که در دل شب به راز و نیاز می پردازند زیباترین مردم اند؟آن حضرت فرمود:برای اینکه آنها در شب با خدای خویش خلوت می کنند و به راز و نیاز می پردازند و خداوند سبحان هم آنها را به نور خودش مزین می نماید.(نورالثقلین ج۳)

رسول خدا می فرماید: کسی که در شب نماز گذارد چهره اش در روز نیکو و نورانی می شود.


آمرزش: امام صادق(ع)فرمود:نماز شب گناهان انسان را ازبین می برد.

افزایش روزی: در کتاب فقه الرضا آمده است که: بر نماز شب مداومت کنید زیرا که نماز شب، احترام به ساحت اقدس پروردگار است و موجب افزایش روزی می گردد و چهره را زیبا می سازد و رزق آن روز را ضمانت می کند.

صحت بدن: در کتاب دعوات راوندی از حضرت علی بن ابیطالب(ع) نقل شده که فرمود: قیام اللیل مصحه للبدن: شب زنده داری به عبادت، تندرستی می آورد.

خشنودی خدا: رسول اکرم (ص) می فرماید :سه گروهند که خداوند از آنان خشنود است:

۱.کسی که نماز شب می خواند

۲.جمعی که نماز جماعت تشکیل می دهند

۳.دسته ای که در برابر دشمن در راه خدا صف آرایی کرده اند


بطور کلی فواید نماز شب:

1) باعث خشنودی خدا و دوستی ملائکه است.

2) باعث مباهات خداوند بر فرشتگان است.

3) باعث درخشش برای اهل آسمان همانند ستارگان است.

4) باعث روشنی دل است.

5) باعث استجابت سریع دعا است.

6) باعث پزیرش توبه و پاک شدن از گناهان از جانب حضرت حق است.

7) باعث کفاره گناهان است.

8) باعث زیبایی صورت و شادابی چهره و نورانی شدن آن در طول روز است.

9) باعث سلامتی و تندرستی و رفع انواع بیماریهای جسمی و روحی است.

10) باعث از بین رفتن غم و اندوه و تقویت نور چشم است.

11) باعث تمسک یافتن به اخلاق انبیاء و اولیای خداوند است.

12) باعث انجام دادن سنّت پیامبران و صالحان است.

13) باعث تابش نور خدا به او می‌شود.

14) باعث مهر و محبت و محبوب القلوب شدن بین مردم است.

15) باعث افزایش عمر است.

16) باعث جلب رزق و روزی فراوان و ادعای قرض است.

17) باعث نوعی صدقه است.

18) باعث نوشته شدن چهار ثواب بزرگ برای خود است.

19) خداوند نه صف از ملائکه پشت سر نمازگزار قرار می‌دهد.

20) کلید رفتن به بهشت و جواز عبور از پل صراط است.

21) زینت آخرت و نور مؤمن در آخرت است.

22) نماز شب همچون سایبانی در روز قیامت است بر سرش.

23) نماز شب لباس بدن نمازگزار است در روز قیامت درحالیکه همه عریانند.

24) نماز شب در روز قیامت همچون نوری در برابرش است و چشم نمازگزار نماز شب در روز قیامت شادمان است.

25) نماز شب میان شخص نمازگزار و آتش جهنم همچون حائلی فاصله می‌گذارد.

26) میزان اعمال خوب نمازگزار در روز قیامت سنگین است.

27) نماز شب همچون تاجی در روز قیامت است بر سرش.

28) چراغی است برای تاریکی قبر و برطرف کننده وحشت تاریکی قبر است.

29) نماز شب همچون مشعلی نورانی است در تاریکی قبر.

30) نماز شب، نمازگزار را از عذاب قبر ایمن می‌کند و برات آزادی از آتش جهنم است.


آثار نماز شب در دنیا

نماز شب که یکی از عبادات خالص اولیای خدا و از برنامه های سازنده اسلامی به شمار می رود انسان را به وادی معنویات نزدیکتر می کند. نماز شب درس خودسازی و خلوت کردن با خالق خود را که از نیازهای طبیعی انسان است به انسان می آموزد ،نماز شب تاثیر بسزایی در سه عالم دارد هم در دنیا و هم در برزخ و هم در قیامت.

تاثیر نماز شب در دنیا، ابعاد گسترده ای دارد هم تاثیر در زندگی شخصی و اجتماعی و سیاسی، و هم تاثیر در باطن و ظاهر انسان دارد.

نماز شب رفع مشکلات و گرفتاری و رفع بیماری های روحی و جسمی را نیز در برمی گیرد.

در اینجا چند نمونه از احادیثی که از معصومین علیهم السلام در مورد آثار نماز شب رسیده است را بیان می کنیم:


1- بازداشتن از گناه یکی از آثار نماز شب بازداشتن انسان از گناه است.بهترین وسیله ای که مانع گناه انسان می شود و قرآن کریم و روایات ائمه معصومین علیهم السلام آن را امضا کرده است نماز است. رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم فرمودند: « فإنّ صلاة الیل مِنهاةٌ عنِ الاثم؛ نماز شب انسان را از گناه باز می دارد.» بعضی ها به نماز یومیه اکتفا می کنند و می گویند همین نماز ما را بیمه می کند لازم نیبست کمه نماز شب بخوانیم و یا اهمیت نمی دهند. می بینیم که اولیای خدا که پاک هستند و گرفتار گناه نشدند به وسیله همین نماز یومیه و نماز شب است. هر کدام از این ها خواص خود را دارد. بزرگان و مردان شب، انتظار شب را می کشند. اگر گناه و خطایی در طول روز انجام دهند نماز شب آن را پاک می کند. مکمل نماز یویمیه ، نماز شب است. امام باقر علیه السلام فرمودند: «إنما جُعِلَت النّافلةُ لِیُتَمِّ بها ما أفسَدَهُ من الفریضة؛ همانان (نماز) نافله را به خاطر این جهت قرار دادند که جبران فساد نمازهای واجب را کند.» (1)


2- ریزش گناهان یکی دیگر از آثار نماز شب ریزش گناهان است.نماز حسنه ای است که در دل های مومنین وارد شده و آثار معصیت و تیرگی هایی که دلهایشان از ناحیه سیئات کسب کرده از بین می برد. در قرآن کریم آمده است: «و اقم الصلوة طرفی النهار و زلفا من الیل ان الحسنات یذهبن السیئات ذلک ذکری للذکرین؛ نماز بگزار در آغاز و انجام روز و ساعاتی از شب، زیرا نیکی ها بدیها را از میان می برند این تذکری است برای انها که اهل تذکرند.» (2) این نشان دهنده اهمیت و تاثیر و قدرت نماز است و این یک فضل و لطف الهی است در حق بندگان. خداوند دوست ندارد بندگانش آلوده به گناه شوند و اگر هم گناه کردند برای محو آن گناه به ما دستور داده نماز بخوانید . این به این معنا نیست که ما گناه کنیم بعد نماز بخوانیم تا آن گناه از بین برود بلکه این یک فرصت و امتیاز و فضلی است برای بندگان که اگر سهوا گناه نمودند و اصرار بر گناه نداشتند از آن استفاده نمایند. امام صادق علیه السلام می فرماید: « صلاة المومن بالیل تذهب بما عمل من ذنب بالنهار؛ نماز شب گناهانی را که مومن در روز مرتکب شده است را از بین می برد.»(3)


3- رفع مشکلات و گرفتاریها یکی دیگر از آثار نماز شب رفع مشکلات و گرفتاریها است،در حدیثی از رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم آمده است: «ای مردم هیچ کس از شما نیست مگر اینکه مشکلات و گرفتاریها همچون کمربندی او را محاصره کرده است. پس زمانی که دو سوم شب گذشت و یک سوم آن باقی ماند ملکی بر او وارد می شود و به او می گوید: ذکر خدا بگو که صبح نزدیک است. پس چنانچه او حرکت کرد و ذکر خدا را گفت یک گره از گرفتاریهایش گشوده می شود و اگر او بلند شد و وضو گرفت و داخل نماز شد همه گرفتاریها از او گشوده می شود پس صبح می کند در حالی که همچون مردمک چشم (روشن و پاکیزه) گردیده است.»(4)


4- کسب نور دائم از بیداری شب حضرت عیسی می فرماید: « طوبی للذین یتهجدون من الیل . اولئک الذین یرثون النور الدائم من اجل انهم قاموا فی ظلمه الیل؛ خوشا به حال کسانی که شب را بیدار می مانند . اینانند که نور دائم را از آن رو که در تاریکی شب به پا خاسته اند به ارث می برند.»(5)


5- نورانیت و زیبایی صورت رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم می فرماید: « من کثرت صلاته بالیل حسن وجهه بالنهار؛ هر که بیشتر نماز شب بخواند هنگام روز زیبا و نورانی است.»(6)


6- به اجابت رسیدن دعا از دیگر آثار نماز شب استجابت دعا است،امام صادق علیه السلام می فرماید: « کسی که در قنوت نماز وتر, چهل مومن و سپس برای خود دعا کند خداوند دعاهای وی را مستجاب می گرداند.»(7)


7- گشایش درهای آسمان از دیگر آثار نماز شب گشایش درهای آسمان است.حضرت هادی علیه السلام می فرمود: «گاه هست که بنده برای نماز شب برخیزد و خواب بر وی غلبه کند چندان که او را به راست و چپ کشاند و گاهی چانه اش به سینه اش رسد، حق تعالی امر فرماید که درهای آسمان را بگشایند و فرشتگان را ندا دهند که نظر کنید که این بنده من در راه نزدیکی به من چه سختی ها می کشد در چیزی که بر وی واجب نساخته ام به امید سه چیز: یا گناهش را بیامرزم یا توبه روزیش گردانم و یا رزق و روزی او را زیاد کنم. ای فرشتگان شما را گواه می گیرم که من همه را بدو عطا کردم» (8)


8- درمان بیماریها رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم می فرماید: «بر شما باد به اقامه نماز شب، زیرا نماز شب سنتی است از پیامبرتان رسول خدا . نماز شب عادت و رسم صالحان و پاکان است که قبل از شما بودند و نماز شب موجب دفع بلا و بیماریها و دردها از بدن می شود.»(9)


9- زیاد شدن روزی امام صادق علیه السلام فرمودند: «نماز شب روزی را جلب می کند.» (10)


10- خوشبویی بدن امام صادق علیه السلام می فرماید: «صلوه الیل تطیب الریح؛ نماز شب انسان را خوشبو می کند»(11)


کیفیت نماز شب نماز شب مجموعاً یازده رکعت است:

1. هشت رکعت آن، که دو رکعت، دو رکعت، مانند نماز صبح خوانده می شود یعنی چهار دو رکعتی به نیت نماز شب می باشد.


2. دو رکعت نماز شفع: بهتر است در رکعت اول آن بعد از حمد، سوره «ناس» و در رکعت دوم بعد از حمد، سوره «فلق» خوانده شود.


3. یک رکعت نماز وتر: بعد از حمد سه بار سوره «توحید» و یک بار سوره «فلق» و یک بار سوره «ناس» بخوانیم و می‌توان یک سوره تنها خواند، سپس دستها را برای قنوت به سوی آسمان بالا می بریم و حاجات خود را از خدا می خواهیم. -و برای چهل مؤمن دعا می کنیم(چهل بار بگویید ( اَللّهُمَّ اِغْفِر لِلْمومِنینَ وَ اَلْمومِناتْ وَ اَلْمُسلِمینَ وَ اَلْمُسلِماتْ ) -و طلب مغفرت می کنیم و هفتاد مرتبه می گوییم: «استغفرالله ربّی و اتوبُ الیه». از پروردگار خود طلب آمزرش و مغفرت می کنیم و به سوی او بازگشت می نمایم. -آن گاه 7 بار می گوییم «هذا مقامُ العائذٍٍِ بکَ منَ النّارِ»؛ (این است مقام کسی که از آتش قیامت به تو پناه می برد) -و بعد از آن 300 مرتبه می گوییم: «العفو» و سپس می گوییم: «ربّ اغفرلی و ارحمنی وتُب عَلیَّ انّکَ انتَ التّوابُ الغفُورُ الرّحیم».[4]و سپس رکوع + سجده + تشهد + سلام .در پایان نماز شب تسبیحات فاطمة زهرا (س) را میگوئیم.


پاسخ :

سلام

خدا اجرتون بده . بیشتر از کارها بکنید . یکی از باقیات صالحات به قول بعضی ها ! خفن ! اینه که یه سنت حسنه یا یه کار خوب رو در بین مردم رواج بدیم . اون وقت تا زمانی که به اون سنت عمل میشه ما هم سود می بریم .


یه بحثی با خانم گل داشتم در مورد این که در وبلاگ خانواده برتر فقط باید به سوالات جنسی پاسخ داده بشه ؟! نمیشه به جنبه های دیگه پرداخت ؟

شما می تونید از این بستر آماده برای ساختن آخرت تون استفاده کنید .

چند نکته در مورد نماز شب :

1 - جوان ها می تونن نماز شب رو ، اول شب بخونن !

2 - قبل از خواب نیت کنید که برای نماز شب بیدار میشم . اگه بیدار شدید و حال نداشتید همون سه رکعت آخر رو بخونید ! اگه باز حوصله نداشتید اون رکعت آخر رو بخونید !

3 - اگه می دونید که برای نماز شب بیدار نمیشید ، بعد از نماز عشاء دو رکعت نماز نشسته بخونید ! اسم این نماز وتیره هستش . در واقع نماز وتیره ، نماز شب کوچیکه !

می تونید از همین نماز شروع کنید .به مرور زمان کم کم این نماز شما رو راضی نمی کنه و دلتون می خواد اون نماز اصلی رو بخونید .

اونجا هم می تونید از حداقل ها شروع کنید . یه مدت نماز وتر بخونید بعد مزه اش میره زیر زبون تون ! هوس می کنید نماز شفع رو هم بخونید . مدتی نمیگذره که حال خوندن هر 11 رکعت رو پیدا می کنید .

4 - اون اذکاری که خواهرمون گفتند مستحبه ! یعنی اگه نخونید نماز شب شما باطل نمیشه . همه چیز بستگی به حال ما داره .

موفق باشید